Kilka słów o jodze…na początek.

By malgo,

IMG_9146

Czym jest joga?

Jogą to integracja, tak nazywamy drogę do stanu wewnętrznej jedności. To holistyczny sposób pracy z ciałem. Istnieje wiele szkół jogi, tak jak istnieje wiele typów ludzi.
Mamy jogę bardziej statyczną taką jak hatha joga, gdzie na kilka minut niejako zastygamy w pozycjach. Możemy też wybrać jogę bardziej dynamiczną z energetycznymi sekwencjami czyli Vinyasami.

Ostatnio głośno jest o aerial jodze czyli jodze w hamaku zwanej też air jogą.
Osobiście uczę tej techniki oraz sama wykorzystuje ją do pogłębienia swojej codziennej praktyki.
Bycie poza grawitacją świetnie relaksuje. Można też głębiej wejść w pozycje, zwłaszcza te odwrócone, które czasami ze względu na przeciwskazania zdrowotne mogą być trudne do wykonania.

Joga którą praktykuje na co dzień i którą dzielę się z innymi to Flow Joga, a pełna jej nazwa brzmi Prana Vinyasa Flow. I o niej chciałabym dziś porozmawiać.

 

Czym różni się Flow Joga od innej praktyki i jak wyglądają zajęcia?

Zajęcia Flow to przedewszystkim wolność. Nic nie musimy. Przychodzimy jako dorośli ludzie uczymy się brać odpowiedzialność za własne ciało.
Podczas pogłębionej praktyki zdarza się że dotykamy emocji lub chronicznego napięcia mieśni, które kumulujemy w ciele od wiele lat. To oddech nas prowadzi, streching i siła mięśni przychodzą niejako jako efekt uboczny.

Podczas zajęć kierujemy uwagę do wnętrza. W płynny sposób przechodzimy pomiędzy asanami, czyli pozocjami jogi, by cały czas pozostać w tzw. flow czyli swobodnym przepływie.
To zakorzenienie się w uważności daje nam bezpieczeństwo i chroni przed kontuzjami.
We Flow nie szukamy perfekcji. Jedyną rzeczą której pozwalamy być to autentyczny ruchu. Twoje ciało samo znajdzie ideał. I powiem Wam, że za każdy razem jestem zdziwiona, kiedy widze jak  tylko puszczamy kontrole ciało naglę ląduje w perfekcyjnym psie. To zawsze taki wzruszający moment. Ciało wie, jeśli pozwolisz mu podążać za jego naturalnym rytmem.

Wykonanie spektakularnej asany nie jest też naszym celem, pracujemy stawiając małe kroczki.
I tak pewnego dnia okazuje się że mogę założyć nogę za głowe, ale wtedy nie ma to już najmniejszego znaczenia, radośc przynosi sama ścieżka, droga która nas do tego prowadzi.

 

Co daje praktyka jogi i dla kogo ona jest?

Joga jest dla każdego. Ta praktyka przynosi efekty. Czujemy się bardziej połączeni z otaczający nas światem, a co za tym idzie rozluźniamy się i stajemy się bardziej radośni.

Możemy joge potraktować jako zwykłe ćwiczenia fitnesowe i to będzie ok, lub wejść głębiej by
praktykować z serca.
Np. po porannej sesji energia budzi się w naszym ciele. Niektórzy doświadczają przyjemnego mrowienia od czubków palców u stóp  po czubek głowy.

Natomisat jeśli chodzi o poziom fizyczny. Regularna praktyka jogi wspiera przemiane materii. Nasze ciało jest lepiej odżywione. Naturalnie zaczynamy wybierać produkty które nam służą, zaczynamy po prostu o siebie dbać.

Na pewno mogę też powiedzieć że praca ze świadomym oddychaniem połączonym z ruchem otwiera nasze gardło a co za tym idzie komunikacje ze światem.

Czy są jakieś przeciwskazania do ćwiczeń?

Jeśli chodzi o Flow Joge to może ją uprawiać każdy. Oczywiście ciężkie kontuzje układu ruchowego będą przeciwskazanie, wtedy można skorzyatać z medytacji i ćwiczeń oddechowych. Flow Joga jest jak kropla wody zawsze znajdzie tunel którym może popłynąć dalej.

Dla początkujących są łatwiejsze ćwiczenia, zaawansowani mogą naprawdę się spocić przy bardziej energetycznych Vinyasach.

Z jogą jest jak z każdym sportem, jeśli jesteśmy nieuważni przetrenowujemy swoje ciało to czasami ono jest tak mądre że pokarze nam w ten lub inny sposób, kiedy musimy się zatrzymać.
Ambicja czy tzw. ego to też duża przeszkoda na ścieżce. Często chcemy zrobić za dużo, by dorównać grupie lub udowodnić sobie że potrafię. To trudna sztuka zrobić mniej, i to jest właśnie to czego możemy się nauczyć.

 

jAK WYBRAĆ ZAJĘCIA JOGI?

Zacytuje tutaj moją nuczycielkę Shive Rea:

”Najważniejszą rzeczą dla tych którzy chcą spróbować jogi po raz pierwszy jest to, by od samego początku kierowali się swoją intuicją i instynktem. Wiedz też, że joga to jest coś co już znasz, ona towarzyszy Ci od początku narodzin.
Jest tak wiele typów jogi. Nie zawsze Twoje pierwsze doświadczenie może być wyjątkowe, postaraj się nim nie zrażać. A jeśli uda ci się już znaleźć formę, która najlepiej pracuje dla Ciebie i twojego ciała, to będzie to niesamowity prezent!”

Czy ćwicząc jogę mogę schudnąć?

Tak, zdecydowanie jest to efekt który w perspektywie czasu przychodzi jako owoc praktyki. Ale tak jak z chorobą, zwykłym prziębieniem musimy dać ciału czas by wyzdrowiało i nauczyło się nowych wzorców. Istnieją oczywiście magiczne lekarstwa które pozwalaja wyleczyć chorobę w jedną noc, by za kilka miesięcy powróciła w ostrzejszej formie. My nie idziemy na skróty, joga to praca z nawykami, zmieni się całe nasze życie czy tego chcemy czy nie, zazwyczaj jdenaj takJ

Joga jest też świetnym uzupełnieniem treningów siłowych lub biegania, gdzie nasze mięsnie ulegają skróceni i stają się mało elastyczne.

Co najbardziej podoba mi się w jodze?

Joga to część życia, ciągła nauka odkrywania. Myślisz że już osiągnęłaś wszystko a tu za rogiem kolejna niespodzianką. Najcenniejsza jest prawda i autentyczność. Jeśli jestem zła, smutna lub szczęśliwa zanużam się w tym na 100 % i to chyba ta wolność o którą chodzi nam w życiu. A dzięki jodze mogę pozwolić sobie to  poczuć to całą sobą, to takie bycie żywym w pełni.

Natomiast jako praca, czyli służenie innym daje mi to niesamowitą satysfakcje i wolność. Uwielbiam uczyć. Mogę robić to co kocham czyli poznawać ludzi i podróżować. W jednym miesiącu mogę mieszkać na Bali, by już w drugi prowadzi poranne zajęcia w bazie surferskiej w Maroco.

 

 

 

 

  Filed under: bez kategorii
  Comments: Możliwość komentowania Kilka słów o jodze…na początek. została wyłączona


Wszystko jest możliwe!

By malgo,

 

Podróż. O Tajlandii więcej wkrótce.

DSC06418

  Filed under: bez kategorii
  Comments: Możliwość komentowania Wszystko jest możliwe! została wyłączona